Varis hakkında herşey...

Varis doktoru cevaplıyor.

Varis oluşumu nasıl engellenir?

Büyük olasılıkla kalıtımsal bir oluşum olduğundan, varisten tamamen korunmak mümkün değildir; ancak oluşumunu yavaşlatmamız mümkün olabilir. Varis oluşumu genellikle yıllar alan bir süreçtir. Bu süreçten tamemen korunma veya kaçınma mümkün olmasa da bu süreci yavaşlatma mümkündür.

Varisten korunmak için neler yapılabilir?

Bazı eylemler varisin gelişimini yavaşlatabilir ve varise ait şikayetleri azaltabilir:

1- Çok sıcak suyla banyo yapmayın, fırsat buldukça bacaklarınıza soğuk su uygulayın.

2- Güneş altında fazla kalmayın, denize girin.

3- Çok dar kıyafetlerden kaçının, kemerinizi çok sıkmayın.

4-  Çok sıkan veya babet gibi düz ayakkabı giymeyin. Çok yüksek topuk da kullanmayın. Uzun süre bacak bacak üstüne atarak oturmak ya da sıklıkla topuklu ayakkabı giymek bacak kaslarının çalışmasını engelleyeceği ya da toplardamar kanının kalbe iletimini zorlaştıracağı için önerilmez.

5- Acılı yemeklerden, alkol ve sigaradan uzak durun. Kahveyi az tüketin.

7- Fazla kilolarınızı verin.

7- Günlük fiziksel egzersizlerinizi aksatmayın (yarım saatlik hafif bir yürüyüş gibi…). Yüzme, koşma, bisiklet, tenis, gibi bacak kaslarını çalıştıran tüm sporlar faydalıdır.

8- Yatağa yattığınızda bacakların altına 1-2 yastık koyup 15 dakika bu şekilde dinlenin.

9- Uzun süre ayakta durmak ve uzun süre oturmaktan kaçınmak. İşte ya da evde uzun süre ayakta kalmamız gerekiyorsa buna ara ara kısa yürümeler eklemek; uzun süre oturmamız gereken bir mesleğimiz varsa oturduğumuz yerde ayak bileğinin hareketlendirecek egzersizlere alışmak çok faydalı olacaktır.

Bayanlarda varislerin büyük çoğunluğu gebelik ya da doğumdan hemen sonra oluşur. Özellikle gebelik ve doğum sonrasında hareketsizlikten kaçınmak ve gerekirse varis çorabı kullanmak faydalı olacaktır.

 

Updated: 16 Kasım 2017 — 14:56

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Varis hakkında herşey © 2017